Okolica * Gościńca nad Wkrą *

Okolica Jezioro Las
Stadnina
Zakole Wkry
Kościół gotycki

POŁOŻENIE

Nasz Gościniec znajduje się we wsi Błędowo położonej 45 km na północ od centrum Warszawy. Wokół Gościńca jest dużo przestrzeni i zieleni. Sąsiedztwo sosnowych lasów i pól stwarza idealne warunki do długich spacerów, wycieczek rowerowych lub wyjazdów konno w teren. Główną atrakcją naszej okolicy jest jednak rzeka Wkra, która przepływa przez Błędowo. Dzięki płytkiej i czystej wodzie jest ulubionym miejscem naszych Gości do letniego plażowania. W okolicy znajduje się także jezioro, idealne dla amatorów wędkarstwa. Jest ono określane przez niektórych jako ewenement, ponieważ obszar Mazowsza jest uważany za bez jeziorny.

 

Odległości:
Rzeka – około 200 m
Jezioro – około 1.5 km
Sklep – około 300 m
Stadnina – około 220 m
Wypożyczalnia kajaków – około 220 m

 

OKOLICE BŁĘDOWA

Okolice Błędowa to tereny, które posiadają wiele walorów turystycznych, przyrodniczych oraz historycznych.

W najbliższym sąsiedztwie Błędowa znajduje się miejscowość Pomiechówek (8 km od Błędowa) – niewielkie miasteczko położone nad rzeką Wkrą, w pobliżu jej ujścia do Narwi. Dolina dolnej Wkry to obszar o malowniczym krajobrazie, przypominającym góry, porośnięte lasami sosnowymi. Rozległe, nadrzeczne łąki i duże, urozmaicone kompleksy leśne okolic Pomiechówka stanowią znakomite miejsce wypoczynku dla mieszkańców Warszawy oraz wszystkich tych, którzy chcą bliżej poznać tą okolicę. Lasy pomiechowskie to głównie sosny, dęby, modrzewie i brzozy. Znaczna część terytorium gminy Pomiechówek znajduje się w obszarze chronionego krajobrazu, w którego skład wchodzą kompleksy leśne, łąki, tereny rolnicze oraz fragmenty dolin Wkry i Narwi. W 1981 roku utworzony został Rezerwat Pomiechówek. Zajmuje on powierzchnię 18,86 ha. Na jego obszarze znajduje się, zachowany w stanie zbliżonym do naturalnego, fragment lasu z dębem szypułkowym, dwustuletnimi sosnami i dębami. W 1991 roku powstał Rezerwat Przyrody “Dolina Wkry” – utworzony w celu ochrony krajobrazu przełomowego odcinka Wkry i pozostałości lasów łęgowych.

HISTORIA

Osoby zainteresowane historią z pewnością zaciekawią się znajdującymi się w pobliżu Pomiechówka obiektami o wartości historycznej. W samym Pomiechówku na zwiedzających czeka kościół gotycki z 1415 roku. W XVIII wieku kościół został przebudowany w stylu barokowym. Mimo, że kościół został zniszczony w czasie działań wojennych w 1939 roku, zachował się jego ołtarz główny, który pochodzi z 1887 roku. Kościół odbudowano w latach 1946 – 1950.

Godną polecenia miłośnikom historii jest także wycieczka do Twierdzy Modlin (18 km od Błędowa). Jej powstanie wiąże się z wydarzeniami historycznymi okolic Modlina. Twierdzę zaczęli budować Szwedzi w XVII wieku. W okresie potopu szwedzkiego wojska szwedzkie założyły w Modlinie obóz warowny, otoczony ziemnymi umocnieniami, w którym przebywał sam Karol Gustaw. Główne prace nad budową Twierdzy Modlin były prowadzone jednak w epoce napoleońskiej, w latach 1806 – 1812. Przy jej budowie pracowało kilkadziesiąt tysięcy ludzi. W połowie XIX wieku Twierdza Modlin należała do największych w Europie. Rola Twierdzy Modlin – najdalej na zachód wysuniętej twierdzy rosyjskiej – miała być samodzielna obrona, aż do nadejścia kontrofensywy własnej armii z głębi kraju.

Kolejnym zabytkiem wartym obejrzenia podczas pobytu w naszym Gościńcu jest cerkiew prawosławna w Stanisławowie (11 km od Błędowa). Jej historia wiąże się z Powstaniem Styczniowym, w wyniku którego rząd carski wysiedlił na Syberię całe wioski w odwet za pomoc udzielaną powstańcom. Wysiedlona została wówczas między innymi wieś Błędowo. Na wysiedlanych terenach osiedlano kolonistów rosyjskich, a także niemieckich. Dla potrzeb kolonistów w 1884 r. wybudowano cerkiew prawosławną w Stanisławowie. Cerkiew została zniszczona w czasie działań wojennych w 1914 roku, ale z pozostałej z jej rozbiórki cegły wybudowano na jej miejscu mniejszą cerkiew.

 

 

 

 

 

Witamy. Opisz pokrótce Twoją sprawę, a odpiszemy najszybciej jak się da 😉